Wkładki ortopedyczne
do butów
Sposób na rozwiązanie problemów z chodzeniem i postawą
Stosowanie wkładek ortopedycznych nie tylko znacząco wpływa na zwiększenie komfortu użytkowania obuwia, ale również zapobiega lub wspomaga leczenie wielu chorób stóp. Jednak tylko dobrze dobrane wkładki ortopedyczne będą z powodzeniem spełniały swoje zadanie, odciążając stawy i pozwalając stopie na przyjęcie prawidłowej pozycji w czasie chodzenia.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O WKŁADKACH ORTOPEDYCZNYCH I ZAPISZ NA BEZPŁATNE KONSULTACJE!
Co warto wiedzieć o wkładkach ortopedycznych?
Dobrej jakości wkładki ortopedyczne mają bardzo duży wpływ na układ kości, z tego też względu stosowane są przede wszystkim u dzieci i młodzieży, w przypadku których możliwa jest jeszcze korekcja wad stóp. Oczywiście nie oznacza to, że zastosowanie wkładek ortopedycznych nie jest zalecane także i dorosłym. W tym przypadku jednak nie chodzi o korekcję powstały wad, a zmniejszenie obciążenia nóg, co w efekcie pozwala między innymi na zniwelowanie dolegliwości ze strony kręgosłupa. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno w przypadku dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, wkładki ortopedyczne nie powinny być stosowane w potrzebie korekcji mięśni czy stawów.
Tak naprawdę niemal każdy człowiek posiada jakieś wady stóp, w postaci zniekształceń, zmian skórnych czy uciążliwych dolegliwości bólowych. Duża część tych problemów bez większych przeszkód może zostać wyeliminowana poprzez zastosowanie dobrze dopasowanych wkładek ortopedycznych. W każdym przypadku muszą być one dobrane indywidualnie, z zastosowaniem właściwych badań i pomiarów.
Kiedy należy sięgnąć po wkładki ortopedyczne?
Wszystkie dostępne na rynku specjalistyczne wkładki do obuwia można podzielić na te profilaktyczne oraz ortopedyczne. W pierwszym przypadku ich głównym zadaniem jest podparcie łuku stopy (co jednak nie ma nic wspólnego ze zmianą jej kształtu), natomiast te ortopedyczne korygują nieco kształt układu kostnego, co w przypadku małych dzieci daje bardzo duże prawdopodobieństwo wyeliminowania wad stóp oraz wad postawy. Wkładki nie tylko mają na celu poprawę komfortu chodzenia a tym samym codziennego funkcjonowania. Ich stosowanie okazuje się być niezbędne w leczeniu przede wszystkim schorzeń takich jak:
- płaskostopie,
- paluch koślawy (bardziej znany wszystkim pod nazwą haluks),
- stopa wydrążona,
- palce młoteczkowate,
- modzele podeszwowe,
- koślawość stępu,
- szpotawość stępu,
- stopa cukrzycowa,
- ostroga piętowa,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- zespołów bólowych wywołanych poprzez nadmierne obciążenie stóp.
Jak wygląda dobór wkładek ortopedycznych?
Efekty stosowania wkładek ortopedycznych nie pojawią się, jeżeli nie zostaną one odpowiednio dobrane mając na uwadze indywidualne cechy i potrzeby danej jednostki. Dlatego też przed wyborem wkładek niezbędne jest przeprowadzenie bardzo szczegółowej diagnostyki. Dla możliwie jak najbardziej optymalnych efektów badania, koniecznie powinna być przeprowadzona zarówno w statyce jak i w dynamice. W przypadku diagnostyki statycznej najczęściej wykorzystuje się podoskop, natomiast w ocenie dynamicznej w większości przypadków najlepiej sprawdzi się platforma komputerowa. Zarówno stosując jedną, jak i drugą metodę można przede wszystkim ocenić:
- w której strefie występuje zwiększone, a w której zmniejszone obciążenie stopy,
- jak rozkłada się nacisk na poszczególne strefy przy chodzeniu,
- jak przedstawia się symetria stóp,
- czy w czasie chodu występują jakiekolwiek nieprawidłowości bądź odchylenia od normy,
- w jaki sposób przedstawia się ustawienie stępu.
Wkładki ortopedyczne u dzieci
Stosowanie wkładek ortopedycznych u dzieci często jest tematem dość kontrowersyjnym, a sama idea ma tylu zwolenników co przeciwników. Prawdą jest, że wady wrodzone oraz wszelkiego rodzaju zwyrodnienia stóp dotyczą tak naprawdę tylko niewielkiej części nowonarodzonych dzieci, w przypadku których niezbędne jest podjecie działań zmierzających do ich usunięcia. Nie oznacza to oczywiście, że skoro dziecko urodziło się ze zdrowymi stopami, to wady nie mogą się pojawić w późniejszym czasie. Niestety jest wręcz przeciwnie, a za ten stan rzeczy winę ponoszą często nadgorliwi rodzice bądź tacy, którzy poprzez dobór nieodpowiedniego obuwia doprowadzili to powstania wad stóp u swoich dzieci. Stopy dzieci przechodzą przez różne etapy rozwoju, co należy mieć na względzie i nigdy nie próbować korygować zmian naturalnych, czysto fizjologicznych. Choć wkładki ortopedyczne mają wiele zalet, to jednak stosowanie ich w przypadku dzieci, którym nie jest to absolutnie potrzebne (a potrzeba ta powinna być potwierdzona badaniami i opinią specjalisty) może przynieść dużą więcej szkód niż pożytku, nawet pomimo dobrych chęci ze strony rodziców.
Dobór wkładek ortopedycznych – etapy badania
Kluczowe jest oczywiście precyzyjne dobranie wkładki do kształtu stopy. W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego można wykonać specjalistyczne badanie i komputerowo zaprojektować wkładki ortopedyczne. Badanie ma trzy etapy:
1. Diagnostyka stóp – dzięki temu można ocenić podeszwę stopy, rozkład sił nacisku na podłoże oraz równowagę.
2. Projektowanie komputerowe – na podstawie wcześniej zebranych informacji oprogramowanie stworzy precyzyjny projekt idealnej wkładki.
3. Produkcja wkładek – wybieramy do tego materiał, który najlepiej odpowiada konkretnym stopom. Korzystamy przy tym z najnowocześniejszego sprzętu, który gwarantuje wysoką precyzję i znakomitą jakość produktu.