Poruszanie się z pomocą protezy nogi nie oznacza braku możliwości wykonywania aktywności fizycznych (np. porannego biegania). W obecnych czasach, dobrej jakości protezy do biegania pozwalają na całkiem swobodne wykonywanie czynności każdego dnia.
Proteza nogi do biegania – co warto wiedzieć?
Wszyscy ci, którzy z różnych powodów musieli przejść zabieg amputacji nogi (tzn. podudzia lub amputacji udowej) a niema przeciwskazań medycznych mogą biegać. Zdanie to jedynie pozornie wydaje się być paradoksem. Czy jest tak w rzeczywistości? Nie – teza mówiąca o możliwości aktywności fizycznej osób pozbawionych kończyny dolnej jest jak najbardziej prawdziwa.
Poranny jogging czy running jest możliwy dzięki wykorzystaniu nowoczesnej protezy nóg do biegania. Protezy te z jednej strony zapewniają wysoki poziom funkcjonalności, zaś z drugiej są po prostu wygodne. Dają one możliwość przeprowadzania zarówno szybkiego, wyczerpującego treningu, jak i spokojnego truchtu.
Jaka powinna być proteza nogi dostosowana do biegania?
Aby możliwe było wykorzystywanie protezy nogi do biegania, musi ona posiadać odpowiednie funkcjonalności. O jakich cechach mowa? Wszyscy ci, którzy zamierzają biegać dzięki protezom, muszą pamiętać, że zamiennik kończyny w przypadku protez uda powinien posiadać odpowiednią hydraulikę przegubu kolanowego, przez co rozumie się między innymi tłumienie w fazie wymachu. Dlaczego jest to niezbędne? Ponieważ tłumienie sprawia, że możliwe jest swobodne wykonywanie zarówno drobnych, jak i zamaszystych kroków. Aby to zapewnić, nowoczesne modele protez są smarowane olejem cechującym się niskim poziomem lepkości.
Odpowiednia hydraulika to parametr bardzo ważny, lecz nie jedyny. Ważny jest oczywiście również materiał, z jakiego została wykonana proteza nogi do biegania. W obecnych czasach najlepszym rozwiązaniem dla miłośników biegania są modele wykonane z włókna węglowego (dotyczy to zwłaszcza takich elementów, jak stopa protezowa czy lej protezowy). Tkanina węglowa (czasem określana również jako tkanina karbonowa) jest powszechnie wykorzystywana z uwagi na swoje cenne atuty, to jest: wysoki poziom wytrzymałości w połączeniu ze stosunkowo niewielką masą własną. Wszystko to sprawia, że włókno węglowe znajduje swoje zastosowanie nie tylko w branży medycznej, ale także w licznych gałęziach przemysłu.
Ważne jest także, by protezy służące do biegania cechowały się prostotą obsługi. Dlaczego jest to tak bardzo istotny czynnik? Wyjaśnienie tej kwestii jest proste: dzięki łatwości obsługi mogą cieszyć się nią także mniej doświadczeni użytkownicy, a nawet dzieci. W przypadku dziecka tego typu nowoczesna proteza wspomaga prawidłowy rozwój psychomotoryczny oraz funkcjonowanie w życiu społecznym – jest to szczególnie istotny czynnik zwłaszcza w okresie dorastania. Dzięki temu proteza dla biegających nie jest produktem dostępnym jedynie dla nielicznych. Prostota obsługi sprawia, że może korzystać z niej właściwie każdy, kto mimo utraty nogi zamierza wykonywać treningi biegowe.
Dzięki odpowiedniej budowie protezy nogi do biegania cała konstrukcja jest w stanie swobodnie wytrzymać duże obciążenie nawet przez dłuższy czas (jest to główny czynnik uwzględniany podczas protez kończyn dolnych, które mają umożliwiać bieganie). Jednocześnie, proteza dobrej jakości jest w stanie służyć nawet wiele lat – bieganie nie sprawia, że jest ona znacząco mocniej eksploatowana.
Nowoczesne protezy nóg przeznaczonych do biegania – podsumowanie
Utrata nogi jest bez wątpienia wydarzeniem traumatycznym w życiu każdego poszkodowanego. Na szczęście, w dwudziestym pierwszym wieku dostępne są takie rozwiązania z zakresu medycyny i protetyki, które umożliwiają niepełnosprawnym odpowiednie funkcjonowanie w codziennym życiu. Należą do nich protezy. Wbrew pozorom, zapewniają one nie tylko chodzenie (pierwsze modele protez dawały możliwość jedynie powolnego marszu), ale także swobodne bieganie. Niezwykle ważne jest przy tym, by proteza do biegania cechowała się odpowiednimi parametrami. Jedynie wówczas możliwe jest, by jej posiadacze mogli uprawiać jogging, a nawet biegać sprintem.