Proteza podudzia
Protezy podudzia stanowią znaczący krok w kierunku powrotu do normalnego funkcjonowania w przypadku osób, które z różnych przyczyn straciły część kończyny dolnej poniżej stawu kolanowego. Sprzęt ortopedyczny tego rodzaju może być kluczowy dla poprawy jakości życia i umożliwienia powrotu do ulubionych aktywności. Proteza podudzia umożliwia nie tylko chodzenie, ale również bieganie oraz jazdę na rowerze.
Dlaczego warto korzystać z protezy podudzia?
Najistotniejszym argumentem przemawiającym na korzyść protez jest fakt, że służą przywróceniu mobilności. Osoby, którym amputowano część nogi, mają utrudnione poruszanie się, a co za tym idzie – nierzadko tracą część samodzielności. Proteza podudzia pozwala na chodzenie, uprawianie sportów, tańczenie, a także prowadzenie samochodu. Dzięki niej pacjent odzyskuje niezależność i może cieszyć się pełną swobodą podczas wykonywania różnych czynności.
Istotną zaletą nowoczesnych protez podudzia jest fakt, że umożliwiają poruszanie się w sposób bardzo płynny, przypominający naturalny chód. Sprawia to, że przy odpowiednim stroju fakt amputacji i korzystania z protezy jest niemal niezauważalny.
Protezy podudzia: rodzaje i technologie w WZSO
Jeżeli chodzi o protezy podudzia, rodzaje wyszczególnia się przede wszystkim na podstawie zastosowanych systemów lejów, czyli części, która łączy protezę z kończyną. Na rynku dostępne są protezy na pin, podciśnieniowe, a także z systemem Harmony. Są one dobierane między innymi na podstawie rodzaju i intensywności aktywności fizycznej podejmowanej przez klienta, a także jego stylu życia i budżetu, jakim dysponuje.
Protezy dzielą się także na tymczasowe i ostateczne. Modele tymczasowe stosuje się tuż po amputacji i pełnym wygojeniu kikuta. Jest to pierwsza proteza, z jaką pacjent ma styczność i służy przede wszystkim adaptacji oraz odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Następnym krokiem są protezy ostateczne, określane też modularnymi. Należy je wymieniać co około 3 lata.
Jak przebiega dobór odpowiedniego modelu?
Dobór odpowiedniego modelu protezy podudzia jest bardzo ważnym etapem w procesie rehabilitacji osoby po amputacji. Każda proteza, niezależnie od stopnia oraz miejsca amputacji, jest dobierana indywidualnie. Podczas tego procesu uwzględnia się stan pacjenta, jego warunki anatomiczne, potrzeby, oczekiwania, styl życia, a także sytuację finansową. Na konsultacji specjalista ustala wraz z osobą po amputacji, jakie protezy podudzia będą najlepsze w jej przypadku i dlaczego. Na tym etapie protetyk przedstawia pacjentowi różne opcje komponentów protezy, takich jak staw kolanowy, staw skokowy, stopa protezy, sprężyna czy amortyzator. Wybór składowych zależy od poziomu amputacji, stopnia aktywności i celów funkcjonalnych pacjenta. Komponenty protezy mają wpływ na stabilność i mobilność pacjenta. Omawiana jest również kwestia tego, ile kosztuje proteza podudzia.
Ile kosztuje proteza podudzia?
Proteza podudzia to nie tylko sposób na odzyskanie sprawności i mobilności, ale także na poprawę jakości życia i samopoczucia. Oferta WZSO zawiera różnego rodzaju protezy dopasowane do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. Ceny protezy podudzia mogą być bardzo różne, w zależności od zastosowanych materiałów, wybranej konstrukcji oraz struktury danego wyrobu ortopedycznego. Podobnie jak przy innych kończynach, tak i w przypadku protezy podudzia rodzaje bardziej nowoczesne i zaawansowane kosztują więcej.
Lej protezy podudzia to również ważny element, który wpływa na komfort i stabilność chodzenia. Lej protezy podudzia cena zależy od rodzaju materiału, z którego jest wykonany, oraz od systemu mocowania.
Proteza podudzia a refundacja NFZ
Zakup protezy podudzia to inwestycja w odzyskanie sprawności, mobilności i poprawę samopoczucia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje dofinansowanie do zakupu protezy. Należy uzyskać zlecenie od lekarza ortopedy i spełnić kryteria medyczne. Ponadto istnieją inne źródła finansowania takie jak MOPS, PCPR lub PFRON, jeśli spełnione są odpowiednie warunki i przedłożona zostanie wymagana dokumentacja.
Procedury refundacyjne mogą wydawać się skomplikowane, dlatego w WZSO nasi konsultacji oferują pomoc w zaznajomieniu się z nimi i skompletowaniu odpowiednich wniosków.
Technologie stosowane w WZSO
W WZSO nie tylko oferujemy innowacyjne protezy odpowiedniej jakości, ale również towarzyszymy naszym pacjentom podczas ich dobierania, procesu adaptacyjnego oraz rehabilitacji. Staramy się sprawić, aby odnalezienie się w nowej sytuacji po odjęciu kończyny było nieco łatwiejsze. Każda nasza proteza podudzia jest dobierana indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań danej osoby.
Korzystanie z nowoczesnych protez to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo. Wyroby ortopedyczne przywracają mobilność i samodzielność, pozwalając na nowo cieszyć się pełnią życia.