Utrzymywanie prawidłowej higieny kikuta i lejka protezowego ma niezwykle istotne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania protezy kończyn dolnych. Zapobiega bowiem uszkodzeniom skóry i zakażeniom bakteryjnym oraz przeciwdziała powstawaniu bolesnych odcisków i zrogowaceń. W codziennej pielęgnacji kończyn oraz nowoczesnych protez nóg warto dbać o ich dokładne osuszanie i stosować naturalne preparaty.
Jak dbać o higienę kikuta?
Mycie kikuta należy przeprowadzać wieczorem, bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. Wykonywanie takich czynności o poranku może bowiem skutkować rozmiękczeniem skóry oraz jej przywieraniem do lejka protezy nogi. Do codziennej pielęgnacji warto używać łagodnego mydła lub naturalnego preparatu myjącego o działaniu odkażającym. Należy mydlić cały kikut przez kilka minut, a następnie bardzo dokładnie go wypłukać (tak, aby na skórze nie pozostał osad z kosmetyków). W celu osuszenia amputowanej kończyny powinno się natomiast stosować miękki, bawełniany ręcznik. Do pielęgnacji warto stosować też środki nawilżające z witaminą A i D, które minimalizują ryzyko powstawania otarć wrażliwego naskórka, narażonego na długotrwały kontakt z protezą nóg.
Zasady higieny lejka protezowego
Ciepłe i wilgotne środowisko panujące w lejku protez kończyn dolnych stanowi doskonałe siedlisko dla groźnych bakterii, które mogą prowadzić do zakażenia kikuta. Prawidłowa higiena protezy nogi znacząco minimalizuje to ryzyko. Wewnętrzną część protezy należy myć codziennie przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem łagodnego preparatu czyszczącego. Pomoże to usunąć zaschnięty pot oraz fragmenty złuszczonego naskórka. Szczególnie skrupulatnie należy czyścić rurkę oraz zawór ciśnieniowy, gdyż są to miejsca najbardziej podatne na odkładanie się rozmaitych zanieczyszczeń. Po umyciu lejek protezy nogi powinniśmy przetrzeć czystą, suchą ściereczką. Zanim ponownie nałożymy go na amputowaną kończynę, warto bowiem zadbać o jego dokładne wysuszenie.
Regularna, skrupulatna higiena kikuta i lejka protezowego w nowoczesnych protezach nóg jest niezbędna dla zachowania dobrego stanu kończyny. Każdego wieczora warto umyć skórę oraz wnętrze protezy wodą z delikatnym detergentem, a następnie dokładnie je osuszyć. Pomoże to usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zapobiegając tym samym niebezpiecznym stanom zapalnym kikuta.