Amputacja nogi to moment przełomowy w życiu człowieka. Bez względu na to, czy utracił kończynę w wyniku wypadku, czy zmagając się z chorobą, musi przygotować się na szereg trudności, które na niego czekają. Zastosowanie protezy stanowi jedno z rozwiązań, które przynajmniej w pewnym stopniu pozwalają odzyskać utraconą sprawność. Z czasem umożliwia ona powrót do wielu codziennych zajęć i zwiększa samodzielność człowieka. Jednak początkowy okres jej użytkowania wcale nie należy do najłatwiejszych, nie tylko z powodu dyskomfortu fizycznego, ale również psychicznego.
Dobór odpowiedniej protezy nogi
Najważniejszym kryterium decydującym o wyborze protezy są zasoby pieniężne, którymi dysponujemy. Cena protezy nogi zaczyna się od kilku tysięcy złotych, a uzyskane dofinansowanie nie zawsze pokrywa ten cel w całości. Najlepszym rozwiązaniem jest zwykle skorzystanie z kilku pracowni protetycznych i zapoznanie się z ich asortymentem, a także cennikiem usług. Dobry specjalista z zakresu protetyki, na bazie swojej wiedzy i doświadczenia, pomoże dobrać odpowiednią protezę oraz przeprowadzi nas przez kolejne etapy jej użytkowania.
Proteza i co dalej?
Odzyskanie sprawności fizycznej w pożądanym przez nas stopniu wymaga ogromnej ilości czasu. W pierwszej kolejności należy odpowiednio zadbać o przyzwyczajenie kikuta do obecności protezy. Dopiero po tym czasie można rozpocząć proces rehabilitacji związany z nauką chodzenia w protezie.
Pierwsze kroki są zazwyczaj niepewne. Chory nie ma zaufania do protezy i z pewnością nie traktuje jej jako przedłużenia swojej kończyny. Obawia się przede wszystkim zbytniego obciążenia protezy, jej uszkodzenia, a w konsekwencji niebezpiecznego upadku. Z tego powodu, warto, aby w początkowych okresach użytkowania posiadać podporę, która umożliwi szybkie odzyskanie równowagi i zniweluje ryzyko takiego upadku.
O każdym, nawet najmniejszym dyskomforcie, należy informować protetyka, który pomoże w jak najlepszym dopasowaniu protezy. W przeciwnym wypadku ponowna nauka chodzenia może okazać się trudna, bolesna i długa. Co gorsza, kikut może ulec mechanicznemu uszkodzeniu.
Wszystko zaczyna się w głowie!
Protezy nogi nie należy traktować niczym kary, ale jako początek nowego życia, ponieważ jej użytkowanie daje gwarancję samodzielności, przynajmniej w prostych czynnościach. Pozytywne nastawienie pozwala na szybsze osiągnięcie rewelacyjnych efektów. Nie jest to oczywiście tak proste. W wielu przypadkach najlepiej zasięgnąć pomocy psychologa, który pozwoli odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej, a z czasem ją zaakceptować.