Amputacja nóg zawsze jest ogromną tragedią, zarówno dla chorego, jak i dla jego bliskich. Pacjenci zazwyczaj doświadczają nie tylko psychicznych, ale również fizycznych trudności związanych z utratą kończyn dolnych. Jak zatem poruszać się sprawniej i pewniej w protezie nogi?
Właściwy dobór protezy kończyn dolnych
Najważniejszym aspektem komfortowego używania protezy nogi jest jej właściwy dobór. Nieprawidłowo dopasowana proteza może bowiem powodować znaczny dyskomfort przy poruszaniu się, kuśtykanie, ciągnięcie nogi za sobą czy przechylanie się na boki, a także konieczność ciągłego poprawiania protezy.
Podstawowe elementy każdej protezy nóg
Klasyczne protezy kończyn dolnych posiadają twardą stopę. Jednak jeśli chodzimy dużo, lepiej sprawdzi się proteza ze sprężynującą stopą z włókien węglowych, którą można ściśle dopasować do wagi i rodzaju aktywności użytkownika.
Kolejnym ważnym elementem każdej protezy jest lej, który mocuje protezę do kikuta. Dobrze dobrany lej gwarantuje stabilność protezy i wygodę jej użytkowania, a więc poprawia płynność i pewność wykonywanych ruchów. Typ, kształt i rodzaj materiału leja dopasowywany jest indywidualnie. Aby kikut nie ulegał otarciom czy odparzeniom, niezbędna jest również chroniąca go pończocha i wkładki.
Jeśli noga została amputowana powyżej kolana, istotną część protezy stanowić będzie również staw kolanowy. Najprostszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest w tym przypadku staw mechaniczny, ale istnieją również stawy hydrauliczne i elektroniczne, które znacząco poprawiają komfort chodzenia.
Trening czyni mistrza
Nawet najnowocześniejsza proteza wykonana z innowacyjnych materiałów nie zapewni choremu pewnego, płynnego, a co najważniejsze bezbolesnego chodu. Nauka utrzymywania równowagi i prawidłowej postawy ciała oraz sprawnego sterowania protezą z pewnością będzie wymagała sporo czasu oraz silnej woli i samozaparcia. W takiej sytuacji najlepiej będzie znaleźć wykwalifikowanego rehabilitanta, który opracuje odpowiedni plan ćwiczeń i postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Powrót do normalnej aktywności fizycznej po amputacji nóg jest możliwy, ale wymaga dobrania odpowiedniej protezy kończyn dolnych i regularnej rehabilitacji. Z czasem chory będzie w stanie poruszać się w bardzo pewny, naturalny i komfortowy sposób.