Spis treści

Amputacja, czyli chirurgiczne usunięcie części ciała, może być wynikiem wielu różnych czynników, takich jak choroby, urazy lub wady wrodzone. W wielu przypadkach prowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu i wpływa na zdolność osoby do wykonywania codziennych czynności. W związku z tym dużo osób zastanawia się, czy grupa inwalidzka po amputacji jest możliwa do uzyskania.

Czy po amputacji można dostać grupę inwalidzką?

Przyznanie grupy inwalidzkiej po amputacji jest uzależnione od różnych czynników, takich jak poziom i przyczyny amputacji, zakres ograniczenia funkcjonowania, stopień niepełnosprawności oraz indywidualna sytuacja życiowa pacjenta. Warto mieć świadomość, że obecnie odjęcie kończyny nie oznacza automatycznie uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Jest to dokument, o który trzeba wystąpić samodzielnie.

Grupa inwalidzka po amputacji – klasyfikacja i podział

Orzeczenie może być przyznane osobom poniżej, a także powyżej 16. roku życia. Grupa inwalidzka po amputacji może określać jeden z trzech stopni niepełnosprawności:

  • lekki – osoba ma obniżoną zdolność do wykonywania pracy i/lub ograniczenia dotyczące pełnienia ról społecznych, jednak mogą one być kompensowane narzędziami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi,

 

  • umiarkowany – osoba jest niezdolna do pracy, zdolna do pracy chronionej lub wymaga pomocy innych osób podczas pełnienia ról społecznych,

 

  • znaczny – osoba jest niezdolna do pracy, a także samodzielnej egzystencji i wymaga stałej lub długotrwałej opieki oraz pomocy innych osób.

 

Grupa inwalidzka po amputacji nogi

Osoby, które przeszły amputację kończyny dolnej, mogą być kwalifikowane do różnych grup w zależności do stopnia utraty sprawności. Grupa może być przyznana w przypadku znacznego ograniczenia możliwości poruszania się na skutek amputacji, konieczności korzystania z protezy oraz innych czynników wpływających na codzienne funkcjonowanie.

Grupa inwalidzka po amputacji ręki

Odjęcie kończyny górnej także może prowadzić do przyznania grupy inwalidzkiej. W przypadku amputacji ręki stopień niepełnosprawności może być oceniany na podstawie zdolności do wykonywania codziennych czynności, a także konieczności korzystania z protezy bądź innych urządzeń wspomagających. Istotna jest także samodzielność.

Grupa inwalidzka po amputacji palców u ręki

Nawet amputacja pojedynczego palca u ręki może mieć istotny wpływ na zdolność pacjenta do wykonywania pewnych czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem. W zależności od stopnia utraty sprawności oraz wpływu operacji na samodzielne życie osoby po amputacji palców mogą być kwalifikowane do przyznania grupy inwalidzkiej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy mieć świadomość, że przyznawanie orzeczenia o niepełnosprawności jest w dużym stopniu indywidualne i może zależeć od wielu czynników. Z kolei od rodzaju orzeczenia zależy, o jakie dodatki dla osoby po amputacji można się ubiegać. Warto pamiętać, że nie każdej osobie będzie przysługiwała grupa inwalidzka po amputacji. Informacje na ten temat można uzyskać, kontaktując się ze swoim lekarzem lub z powiatowym zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Powiązane wpisy