Protezy tymczasowe są nieocenioną pomocą dla osoby z amputowaną kończyną, która uczy się chodzić. Przygotowują kikut do protezy stałej, formują go i zapobiegają powstawaniu przykurczy. Jak sama nazwa wskazuje, mają służyć użytkownikowi tylko przez określony czas. Dlaczego są tak ważne w pierwszym okresie po wykonaniu zabiegu operacyjnego?
Podstawowa funkcja protezy tymczasowej
Proteza tymczasowa to środek zaopatrzenia, który zalecany jest jako pierwsza proteza po wykonaniu zabiegu amputacji kończyny. Może być założona po zagojeniu kikuta. Im wcześniej pacjent zaczyna z niej korzystać, tym lepiej. Zazwyczaj na początku montuje się lej protezowy, a następnie stopniowo dołączane są pozostałe elementy protezy tymczasowej. Najtrudniejszym momentem jest proces pionizacji, czyli chwila, w której pacjent wstaje z łóżka. Pierwsze kroki są bardzo trudne. Proteza tymczasowa umożliwia naukę chodzenia w początkowym etapie po amputacji. Służy pacjentowi przez cały okres, w którym kikut ulega naturalnym zmianom. Dzięki niej możliwe jest kontrolowanie obrzęków, zapobieganie przykurczom i przygotowanie do ostatecznego protezowania. Z czasem opuchlizna oraz ból zaczynają ustępować. Mogą pojawiać się luzy w leju protezy, które uzupełnia się pończochami kikutowymi. Zaczynają pracować poszczególne partie mięśni, pacjent zaczyna chodzić coraz pewniej, z dnia na dzień staje się silniejszy. W momencie, gdy obwód kikuta zaczyna się stabilizować, a posługiwanie się protezą tymczasową nie sprawia już większych problemów, jest to czas na wykonanie protezy stałej.
>Budowa protezy tymczasowej
Na budowę protezy składa się kilka modułów. Przede wszystkim jest to lej protezowy, czy miejsce połączenia kikuta z protezą. Jego właściwe dopasowanie ma znaczący wpływ na komfort korzystania z protezy. Tworzony na podstawie miary gipsowej oraz badania palpacyjnego. Do jego wykonania stosuje się żywicę akrylową. Niezwykle ważne jest prawidłowe stworzenie w odpowiednich miejscach odciążeń i dociążeń leja, co będzie miało przełożenie na funkcjonalność pozostałych elementów protezy. Luzy w leju, które będą się pojawiać podczas korzystania z protezy tymczasowej, uzupełnia się pończochami kikutowymi. Kolejnym modułem protezy jest również stopa, czyli element, który ma wpływ na jakość poruszania się. W protezach tymczasowych stosuje się podstawowy typ stopy protezowej (SACH). Wszystkie elementy protezy łączone są za pomocą adapterów. Dobrej jakości proteza tymczasowa powinna umożliwiać wymianę leje, gdy kikut się zmienia. Ważna jest również odpowiednia regulacja w miejscach zginania się stawów, dzięki której nauka chodzenia będzie łatwiejsza.
Korzystanie z protezy tymczasowej jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego osoby amputowanej. Czas po zabiegu operacyjnym jest bardzo trudny, bolesny i to właśnie od prawidłowego użytkowania protezy tymczasowej będzie zależał dalszy proces rehabilitacji pacjenta. Mimo czasowego korzystania z tej protezy, warto zainwestować w produkt dobrej jakości. To sprawi, że użytkowanie protezy stałej będzie o wiele łatwiejsze.