Protezy  
kończyn dolnych

Amputacja kończyny dolnej, niezależnie od jej stopnia, jest bardzo trudnym doświadczeniem, które stawia przed daną osobą wiele nowych wyzwań. Głównym problemem jest całkowita lub częściowa utrata samodzielności, spowodowana trudnościami w poruszaniu się. Dużą pomocą w powrocie do funkcjonowania może być proteza nogi. Nowoczesne protezy nóg pozwalają na chodzenie, bieganie, a nawet uprawianie różnych sportów. Dzięki nim utrata kończyny nie jest aż tak dotkliwa.

pexels-anna-shvets-5068913

Dlaczego warto zdecydować się na protezę nogi?

Utrata kończyny znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie. Protezy nóg są kluczem do powrotu do aktywności i niezależności. Dzięki nim osoby po amputacjach wracają do prowadzenia normalnego życia zawodowego czy realizowania swoich pasji. Niebagatelne znaczenie ma również wartość psychologiczna protez, które pomagają osobom po utracie kończyny odzyskać pewność siebie i zaakceptować nową rzeczywistość.

Proteza na nogę to nieocenione wsparcie w niezwykle trudnej sytuacji. Nauka korzystania z niej jest niełatwym i czasochłonnym procesem, jednak daje szansę na poprawę codziennego komfortu i podejmowanie wielu aktywności.

Rodzaje protez kończyn dolnych

Obecnie na rynku są dostępne różne modele protez – od tych najprostszych mechanicznych po wysoce zaawansowane technologicznie elektroniczne. Choć zapewniają podobne wsparcie, pracują w odmienny sposób i oferują różny zakres możliwości. Najbardziej innowacyjne protezy kończyny dolnej umożliwiają nawet podejmowanie sportów wysiłkowych i wodnych. Dzięki wodoodpornym konstrukcjom pozwalają niemal bez ograniczeń korzystać z rozmaitych aktywności fizycznych.
Jeżeli chodzi o protezy kończyn dolnych, rodzaje są wyszczególnione również ze względu na stopień amputacji. Niezależnie od tego, czy pacjent miał odjętą stopę, podudzie czy wyłuszczony staw biodrowy, ma możliwość zakupienia odpowiedniej dla siebie protezy.

Nowoczesna proteza nogi: jak dobrać odpowiedni model?

Dobór odpowiedniej protezy kończyn dolnych jest kluczowy dla uzyskania maksymalnej funkcjonalności i komfortu. Współczesne modele charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, a ich konstrukcja jest dokładnie dopasowywana do potrzeb anatomicznych danego pacjenta. To, jaka proteza kończyny dolnej będzie najlepsza w danym przypadku, zależy od szeregu czynników – od stopnia amputacji, indywidualnych potrzeb klienta, rodzaju i intensywności planowanej aktywności fizycznej, a także możliwości finansowych. Współczesne protezy są dostosowywane również do stylu życia konkretnej osoby.
Proteza jest dobierana i tworzona po konsultacji z lekarzem, podczas której przeprowadzany jest dokładny wywiad oraz stosowne badania. Wszystko to ma na celu możliwie najdokładniejsze dopasowanie jej do indywidualnej sytuacji osoby po odjęciu kończyny.

Ile kosztuje proteza nogi?

Z uwagi na zróżnicowanie protez, a także poziomów ich zaawansowania technologicznego, ceny poszczególnych modeli mogą znacząco się od siebie różnić. To produkt zaawansowany technologicznie, wysokiej jakości i wykonany z dbałością o szczegóły. Warto traktować go, jako inwestycję w odzyskanie sprawności.

Na pytanie, ile kosztuje proteza nogi, trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Osoby potrzebujące protezy nogi mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców WZSO, którzy bez problemu wyjaśnią, czym charakteryzują się poszczególne modele, jak kształtują się ceny oraz jak otrzymać refundację od NFZ.

Czy protezy nóg są refundowane przez NFZ?

W przypadku wielu pacjentów, którym potrzebna jest proteza nogi, NFZ umożliwia dofinansowanie. Dzięki niemu można zrefundować koszty związane z zakupem protezy i niezbędnych akcesoriów. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia refundację protezy kończyny dolnej co 3 lata lub częściej, w zależności od stopnia niepełnosprawności. To opcja dla tych osób po amputacjach, które chcą skorzystać z protezy i poprawić swoją jakość życia.

Jeżeli więc pacjent zastanawia się, czy protezy nóg są refundowane – odpowiedź brzmi: tak. Warto jednak pamiętać, żeby uzyskać dofinansowanie, należy mieć zlecenie na wyroby medyczne od odpowiedniego specjalisty, do którego można udać się, mając skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Rozwiązania w WZSO

W Warszawskich Zakładach Sprzętu Ortopedycznego dbamy o swoich pacjentów i ich potrzeby. Przekonujemy osoby po amputacji, że ich sytuacja to nie wyrok i staramy się pokazać drogę do akceptacji siebie. Oferujemy każdy rodzaj protez – zarówno te najprostsze, a zarazem najtańsze, modele, jak i te innowacyjne, wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne. Zapewniamy kompleksową opiekę nad pacjentem, od momentu pierwszej konsultacji z protetykiem, po naukę korzystania z nowej protezy nogi. Wspieramy osoby po amputacjach na każdym kroku podczas całego procesu.
Protezy nóg są nieocenionym wsparciem dla osób, które z różnych powodów utraciły kończyny dolne. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań niemal każdy może otrzymać narzędzie odpowiadające jego indywidualnym potrzebom.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.