Protezy i pokrycia kosmetyczne pozwalają na bardzo realistyczne odtworzenie utraconych kończyn. Elementy tego typu wykonywane na indywidualne zamówienie ułatwiają niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie, a przy tym niemal nie odróżniają się od reszty ciała. Na rynku dostępne są różnego rodzaju protezy kończyn, które w estetyczny i praktyczny sposób zastępują amputowaną rękę lub nogę.
Rodzaje protez i pokryć kosmetycznych
Osoby, u których z powodu wypadku lub choroby doszło do amputacji kończyny, mogą wybierać spośród szerokiej gamy różnorodnych protez rąk lub nóg. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne imitacje palców, całych dłoni i stóp lub ich fragmentów, a także ramion i przedramion. Skutecznie zastępują one utracone części ciała i częściowo przywracają ich funkcjonalność.
Protezy obejmujące niewielki ubytek najczęściej są wykonane z silikonu lub tworzywa o podobnej specyfice. Większe protezy nóg lub rąk są natomiast wytwarzane z twardej pianki, uformowanej w kształcie utraconej kończyny. Zostaje ona pokryta pończochą lub gumą, której barwę dopasowuje się do odcienia skóry osoby noszącej protezę. Dzięki zdjęciu dokładnej miary, odtworzeniu znamion, owłosienia czy barwy naskórka możliwe jest wykonanie bardzo realistycznego pokrycia kosmetycznego. Oprócz ulepszenia wyglądu protez rąk możliwe jest także przygotowanie pokrycia nowoczesnych protez nóg. W takim przypadku lej protezowy zostaje ozdobiony wybraną grafiką, wykonaną na stałe za pomocą laminowania lub czasowo przy użyciu hydrografik. Oczywiście protezy kończyn mogą otrzymać również znacznie bardziej nietypowe wykończenia. Pacjenci z protezami nóg lub dłoni nierzadko decydują się na zastosowanie pokrycia malowanego, ażurowego, drewnianego bądź wykonanego w technice 3D. Zapewne są one formą wyróżnienia się w społeczeństwie, a szczególnie w grupie osób niepełnosprawnych.
Nowoczesne protezy nóg, rąk, stóp czy dłoni skutecznie zastępują amputowane obszary ciała. Ozdobione wybraną techniką, stanowią dyskretny lub zwracający uwagę element, który nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie osób po amputacji, ale również poprawia ich ogólną sprawność i zwiększa samodzielność.